Články

Co takhle... udělat něco pro štěstí?


    Rozhodla jsem se přejít od slov k činům. Inpirací mi byly výzvy britské charitativní organizace Action for Happiness, podporované 14. dalajlámou Tändzinem Gjamccho. Video, kde tento nositel Nobelovy ceny míru věší zakladatelům hnutí bílé šerpy kolem krku, mě přesvědčilo, že má smysl číst dál.
   
    Hnutí Action for Happiness vyzývá k akcím, které nepochybně někteří lidé označí za sluníčkářské (což je v současných vedrech tuplovaně pejorativní). No uznejte: Máme být milující, soucitní a pravdiví, máme rozdávat radost a léčit smutek, tvořit nový zítřek; učinit štěstí pro všechny svým přáním, svým kompasem a svým cílem.
    No prostě sluníčkáři.

    Jenže moment... jak vlastně vysvětlují, o co jde?
    "Všichni chceme žít šťastně a chceme, aby naši blízcí byli také šťastní. Ale jako společnost tomu nedáváme dostatečnou prioritu. Navzdory desetiletím ekonomického růstu nejsme teď o nic šťastnější než před 60ti lety.
    Dobrá zpráva je, že naše činy a volby mohou ovlivnit naše štěstí. To, co nás činí šťastnými, nesouvisí tolik s našimi penězi nebo majetkem, ale spíš s našimi postoji a vztahy s druhými lidmi."

    Hnutí Action for Happiness pomáhá lidem naučit se praktické způsoby, jak zvýšit svoji spokojenost a učinit šťastnějšími i druhé. To vše je založené na vědeckých důkazech o tom, co opravdu funguje. Lidé se to mohou naučit na kurzech sestávajících z 8mi dvouhodinových setkání, nebo si mohou stáhnout ebook.
    Klidně bych do takového kurzu šla (vstupné je dobrovolné), kdyby se tu nějaký konal. Kupodivu na mapě ukončených, probíhajících a otevřených kurzů jsou označena jen místa na západ od naší domoviny. Tak jsem si alespoň stáhla ebook a přihlásila se jako zájemce o vedení takových kurzů. V ebooku je popsáno 10 klíčů pro šťastnější život.

    Začnu rovnou tím prvním: Dělejte něco pro druhé.

    To mi nasedá na mé nedávné úvahy, kolik hodin dobrovolnictví bych byla schopná týdně poskytnout. Došla jsem k tomu, že 2 až 4. Tak to zjednoduším a nabídnu 3.

    Tři hodiny psychoterapeutických konzultací týdně zdarma - resp. za náklady na pronájem místnosti ve výši 100 Kč. To je moje nabídka a také odměna pro ty, kdo dočetli až sem. Začínám dnes - 1. srpna 2018. Do odvolání. Nabídka platí pro všechny, kdo si normální cenu za konzultaci nemohou dovolit. Nemyslím tím jenom lidi s minimálními příjmy, ale i ty, kteří si péči o sebe nedopřejí z důvodu nastavení svých priorit, ačkoliv finance by na to měli. S čím vám mohu pomoci si můžete přečíst zde. Jednoduše řečeno, jsem tu pro "normální" lidi (i když - jak určit, kdo je normální, když jsme každý jiný, že...). Místo setkání bude v Českém Brodě, což je nejen z Prahy coby kamenem dohodil.

    A abych při objednávání poznala, že reagujete na tuto nabídku, řekněte nebo napište, že jste se rozhodli

udělat něco pro štěstí.If you want to feel good do good

Zdroj: www.actionforhappiness.org/